Mimoriadna akcia tepelné čerpadlá držíme skladom za zvýhodnenú cenu až do vypredania zásob.

Oplatí sa tepelné čerpadlo

Prečo tepelné čerpadlo?

Nenáročnosť tepelného čerpadla Vzduch voda na údržbu, jeho bezpracnost a nezávislosť na uhlí alebo zemnom plyne nie sú len predstavou. Je to jedná z možnosťí pohodlného a zdravého spôsobu bývania.

 

Niekolko nesporných vyhod tepelných čerpadiel

Čerpadlá sú žiadané a obľúbené z jednoduchého dôvodu. Odoberajú neobmedzené teplo z okolitého prostredia (zo zeme, zo vzduchu alebo z vody), ktoré ešte viac ohrejú a použijú pre vykúrenie objektu či na ohrev vody. Najčastejší dôvod, prečo si tepelné čerpadlo ľudia zaobstaráju, je teda značná úspora za energie. Tým, že čerpadlo značne usporí energiu, zachovávatiež maximálnu ekologickosť.

Pri zmene vykurovania plynom ušetríte polovicu ročných nákladov. Oproti klasickému elektrokotlu , ušetríte až 2/3 nákladov. (Ak vás doteraz vykurovanie elektrinou stálo 2000eur,. ročne, usporíte 1400 eur.,.) Návratnosť ceny tepelného čerpadla sa tak prejaví už za pár rokov a vás čaká úspora financií moderným spôsobom. Pre mnohých je významnou prednosťou tiež bezobslužnosť zariadenía.

 

Oplatí sa tepelné čerpdlo?

Túto otázku si kladie nejeden investor, či stavebník. Neexistuje na ňu jednoznačná odpoveď. Základnou otázkou je, aké sú možnosti v danej lokalite, napr. Či je zavedený v obci plyn.

V dnešnej dobe sú vykurované novostavby väčšinou týmito zdrojmi, alebo ich kombináciou:
1. Tepelné čerpadlá
2. plynovým kotlom
3. elektrokotlom
4. Biomasa (lokálne krby, kotly na peletky a pod.)

Každý z vyššie menovaných zdrojov má svoje výhody a nevýhody. Kúrenie iba na biomasu nie je ideálne z hľadiska nutnosti nákupu, skladovania a prikladanie paliva potrebujeme priestory na skladovanieako aj samotnu kotolnu. Navyše v letnom období nám neohrieva teplú úžitkovú vodu.

Kúrenie elektrokotlom je "výhodné" v podstate iba pre pasívne domy vzhľadom k vysokým vykurovacím nákladom, avšak nemožno u väčšiny pasívnych domov realizovať vzhľadom k energetickému štítku takejto stavby.

Kúrenie moderným plynovým kotlom je možné len tam, kde je zavedený plyn. Aj tak je nutné investovať do prípojky plynu do domu a realizovať komín. Je to však relatívne dobrá alternatíva voči tepelnému čerpadlu, ohrev TÚV je celoročný. Nevýhodou oproti tepelnému čerpadlu sú však vyššie náklady na prevádzku plynového kotla a štandardná tarifa na elektrinu.

Kúrenie tepelným čerpadlom sa teda pomaly stáva štandardom pri výbere zdroja tepla. Jeho nevýhodu je len vyššia nákupná cena.Ale je tu možnosť získať dotáciu Zelná usporam. Výhodou sú potom nízke náklady na vykurovanie a ohrev TUV vr. ostatné spotreby elektriny v dome vďaka tarife D6 priamo určeného pre tepelné čerpadlá. Podľa naších skúseností sa náklady pri novostavbe o tepelnej strate cca 6 kW pohybujú pre kúrenie vr. ohrevu TÚV cca 530 eur,. + ostatné náklady na elektro v nízkej sadzbe, celkom cca 730 eur. Bez nutnosti mať plynovú prípojku a bez realizácie komína. Ako záložný zdroj slúži elektrická patróna, ktorá však nezapína, slúži len ako záloha (ak je čerpadlo dobre nadimenzované).

 

Porovnanie zaobstaranie zdroja tepla:

 

Kotol na peletky

Tepelné čerp. vzduch/voda LG 12 KW po dotácii

Elektrokotol a kotol na drevo-krbová vložka

Kondenzační plynový kotol

Hlavný zdroj tepla

3 500,-

3 400,-

750,-

2 500,-

Zásobník teplej vody300ľ

590,-

590,-

590,-

V cene

Montáž, revízia plynu a elektriny

1 600,-

900,-

1 600,-

870,-

Akumulačná nádoba

550,-

-

550,-

-

Plynofikácia pozemku a domu, projekt plynu

-

-

-

2 100,-

Oddymenie kotla alebo komín

1 000,-

-

1 100,-

1 100,-

Krbová vložka

-

-

1 600,-

-

Celkovo

7 240,-

4 890,-

6 190,-

6 570,-

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi